Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Společnost mrtvých básníků.

20. 08. 2014 8:58:23
Tradice. Čest. Kázeň.Dokonalost.Jak skvělá hesla. Když jsou za nimi skutky a lidé, kteří se jimi mohou pyšnit. A jak prázdná slova, když je pronášejí pokrytci, kterým slouží za hesla jen k udržování pochybné moci nad ostatními a k potlačování svobodného ducha.

Mám rád tento film a ač nedokážu odpovědět na otázku, který film je pro mě nejoblíbenější, vždy při položení této otázky je mezi těmi, které se mi připomenou. Chtěl jsem o něm psát v den, kdy jsem se dočetl, že představitel hlavní role Robin Williams je po smrti. Ale nebylo vlastně o čem. Popisovat děj filmu, pocity z něj? Možná by zůstaly v dnešní společnosti nepochopeny. Je to pro mě film, který by měli povinně shlédnout všichni učitelé a pedagogové, aby pochopili co znamená vzdělání a výchova. Aby bylo mezi nimi co nejvíce Keatingů a co nejméně Nolanů.
Proč o něm tedy píšu teď? Včera jsem se začetl do blogů a diskusí věnovaných pochodu Prague Pride. Převládaly v nich pohledy Nolanů. Zapšklých, úzkoprsých mravokárců. Večer, když jsem si film pouštěl, uvědomil jsem si, jak úzce spolu tato témata souvisí. Hodně je v našich myslích dáno výchovou, vzděláním, rozhledem, schopností vyskočit si na stůl a podívat se z jiného úhlu. Ještě jsme se moc nenaučili přijímat jinakost, být sami sebou, nebát se vyčnívat z řady. Kdo není v řadě je nenormální a zaslouží si zapudit. Naučili jsme se pochodovat na povel a bojíme se nezúčastnit, abychom se nevyčlenili z většinové společnosti. Stáváme se víceméně poslušnými roboty bez vlastní vůle, bez svobodného rozhodování o svém žití, bez svobodného myšlení. Dnešní Nolanové by nám rádi diktovali, co si máme myslet, jak se máme chovat.
Vím, že příliš zobecňuji. Všichni přece nejsme stejní. A zaplať pánbůh za to. Budiž chváleni všichni Neilové za jejich sny a touhy, všichni Charliové jdoucí vlastní cestou, všichni Knoxové, coby beznadějně zamilovaní romantici a všichni Toddové, za jejich čest a odvahu projevenou navzdory strachu z následků.
A budiž chváleni všichni básníci a snílci s hlavou v oblacích. Všichni Keatingové, kteří nezapomněli, že taky byli kdysi mladí a nespoutaní a na to jak chtěli „sát život až na samou dřeň“.

„Jen ve snech svých
je člověk svoboden.
Tak bylo, jest a bude,
nechť každý sní svůj sen.“

Ve svých rolích byl takovým básníkem i Robin Williams. Už je v té správné společnosti. Společnosti mrtvých básníků.

O captain, my captain.

Díky.


„Ó, můj živote
plný otázek stále se vracejících,
nekonečných vlaků
vezoucích zástupy bezvěrců,
měst plných pošetilců,
co dobrého mi nabízíš, můj živote?“

„To, že jsi zde,
že žiješ, existuješ,
jsi sám sebou.
Že ta úžasná podívaná běží dál
a že smíš připojit svůj verš“

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Václav Chuchma | středa 20.8.2014 8:58 | karma článku: 10.05 | přečteno: 618x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jitka Štanclová

S mou figurou číšnici neudělám

Aneb malá blogerka lapena do sítí. Někdy se to schumelí a je pravda, že některé věci jsou i předvídatelné, aspoň u mne.

3.6.2023 v 20:45 | Karma článku: 11.76 | Přečteno: 159 | Diskuse

Gabriela Bretschneiderová

Rozhodni se pro změnu zbytek půjde sám

Poslední dobou se rozhoduji, co dál a jak začít změnu k lepším zítřkům. A zde je můj posun v dané oblasti. Rozhodni se a zbytek povolí a půjde ti na ruku.

3.6.2023 v 18:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 |

Jan Vavřík

Jak vás dítě dokáže rozbourat aneb Tatínku, kdo je to hajzl?

Už jednou jsem psal, že mám rád hlídací víkendy. Přes týden na sebe nemáme tolik času, proto si to s šestiletou dcerkou užíváme na plné obrátky. Někdy mě ale svými hláškami dokáže totálně rozbourat. Jako nedávno.

3.6.2023 v 14:32 | Karma článku: 28.74 | Přečteno: 1449 |

Jan Andrle

Těsně vedle

Důvěra v politiky není láska bezmezná. Současná vláda jakoby si pořád myslela, že její voliči, ke kterým se počítám, jí budou tleskat a obdivovat za kdejakou krávovinu. Tak tedy ne, aspoň za mě.

3.6.2023 v 13:43 | Karma článku: 12.32 | Přečteno: 200 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Dále vzpomínám na domov ze zajetí

Slepice seděla na vejcích a pak si hned první den pyšně vykračovala se svými kuřaty po dvoře. Alma zrovna dělala obchůzku a objevila se za rohem. Když zahlédla kuřata, strnula. Slepice nebyly nic nového, především ten nepřívětivý

3.6.2023 v 7:49 | Karma článku: 15.03 | Přečteno: 207 | Diskuse
Počet článků 53 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1302

Relativně svobodný člověk.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....